Približavanjem Dana zahvalnosti i kasnijih božićnih blagdana u SAD-u je polako počela manija kupovanja. U ovo se vrijeme, koje inače počinje dan nakon Dana zahvalnosti, a koji se naziva Black Friday (ili ponekad Green Friday) ljudi masovno hrle u šoping centre i kupuju poklone za Božić, Hanuku ili bez neke posebne prigode. Raznorazni proizvođači su ovo skužili i počeli nuditi nove proizvode neposredno pred Black Friday. Među tim proizvođačima su i glazbenici. Iako sam veliki Springsteenovac, prva stvar što mi je pala na pamet kad sam čuo da će se objaviti reizdanje Darknessa bila je ''Je li moguće da je Bruce podlegao zovu dolara i odlučio iskoristiti svaku priliku da izmuze novac od svojih fanova, bez obzira kakav proizvod im on nudio?''. Prethodni album, Working On A Dream, je također dobrim dijelom odavao takav dojam tako da je u meni postojala određena skepsa. Međutim, kako je ipak riječ o Springsteenu, odlučio sam čovjeku dati ono što Ameri zovu ''benefit of the doubt'', pa sam odlučio poslušati ove neobjavljene pjesme da vidim jel to vrijedno novaca.
Prvo treba napomenuti da ovaj ''album'', koji se službeno zove The Promise, možete nabaviti u dva izdanja. Prvo je obično izdanje na 2 CD-a, a drugo je deluxe izdanje sa 3 CD-a i 3 DVD-a i preko 7 sati audio-vizualnog materijala. Između ostalog tu je The Promise, remasterirani Darkness On The Edge Of Town, dokumentarac o snimanju Darknessa, snimka live izvedbe Darknessa iz 2009. kao i bootleg DVD sa snimkama live izvedbi iz perioda 75-78 gdje Bruce izvodi hitove sa Darknessa kao i ranijih albuma. A sve to je vizualno oblikovano kao bilježnica vrlo slična onoj kakvu je sam Springsteen koristio za vrijeme snimanja Darknessa te u koju je pisao pjesme, slagao popis pjesama itd., a sama bilježnica je puna priča pisanih Springsteenovom rukom, fotografija sa snimanja i koncerata – ukratko, san svakog Springsteenofila.
Što se tiče samog Promisea, na njemu možete čuti pjesme koje nisu uspjele doći na konačan popis pjesama na Darknessu, a koje je Springsteen, budući da je imao tri godine vremena da se posveti pisanju pjesama (jer su se dogodile određene pravne zavrzlame oko menadžera te mu je bilo zabranjeno tri godine izdati studijski album). Rezultat trogodišnje inspiracije je hrpetina pjesama (kao i raznorazne verzije istih pjesama) koje je Springsteen snimio s E Street Bandom, ali koje su dosad ostale neobjavljene. Tako na ovom dvostrukom albumu možete čuti alternativne verzije pjesama kao što su ''Racing In The Street'', ''Candy's Room'' (koja se ovdje zove ''Candy's Boy'') te ''Factory'' (ovdje nazvana ''Come on (Let's Go Tonight)''). Sve ove pjesme su djelomice promijenjene što se tiče stihova (najviše ''Factory'' kojoj je tematika u potpunosti promijenjena te sada govori o mladenačkom provodu i bjegstvu), a pomalo su drugačije i aranžirane (posebice ''Racing In The Street'' koja je puno monumentalnija od ogoljenog originala s Darknessa). Također možete čuti Springsteenove verzije pjesama koje je napisao, ali kasnije dao drugim izvođačima (kao što su ''Because The Night'' koju je dobila Patti Smith te ''Fire'' koju su kasnije otpjevale Pointer Sisters). Ove su pjesme dosad bile dostupne jedino kao live izvedbe te je pomalo zanimljivo čuti kako ih je Bruce u originalu zamislio (tako je, primjerice, ''Fire'' u studijskoj verziji brža nego što se obično izvodi uživo). Ostale pjesme su dosad neobjavljene (osim naslovne ''The Promise'' i ''Rendezvous'' koje su objavljene na albumu Tracks iz 1999.), ali su neki njihovi dijelovi korišteni u kasnijim pjesmama – najočitiji primjer je pjesma ''Spanish Eyes'' čiji su stihovi dobrim dijelom iskorišteni 1984. u pjesmi ''I'm On Fire'' s albuma Born In The USA.
Pjesme su tematski bliske onima kakve je Springsteen pisao u to vrijeme, a tiču se uglavnom mladih i njihove otuđenosti od okolice, ali i spremnosti da se zabave. Ima i ljubavnih balada, kao i pjesama o prekidima ljubavi te pjesama koje se tiču radništva. Album je poprilično laganog tempa, iako ima nekoliko up-beat pjesmuljaka od kojih najviše izdvajam ''Ain't Good Enough For You'' – pjesmu koja je, iako govori o prekidu veze, toliko pozitivna da si nećete moći pomoći a da se ne nasmijete. Još jedna pjesma koja se izdvaja od gomile je najavni singl ''Save My Love'' koji je Bruce komotno mogao staviti na Working On A Dream jer glazbeno i sadržajno u potpunosti paše na taj album. Još bih dvije pjesme izdvojio kao natprosječne. Prva je ''City Of Night'' koja je najprikladnija za opuštanje ili za laganu šetnjicu gradom po noći. Druga je ''The Way'' koja je bonus pjesma, a koja je odlična ljubavna pjesma u kojoj je Springsteen (opet) pokazao kako jednim stihom, koji u ovom slučaju blago naginje ideji otmice, može na određen način upropastiti odličnu pjesmu jer se taj određeni stih može shvatiti na raznorazne načine (slično je učinio sa famoznim 'You ain't a beauty but hey you're alright' stihom u ''Thunder Road''). Gledajte, meni je taj i ovaj stih dubokouman, ali kad čovjek kaže 'And if I could, girl, though I know it'd be wrong / I'd hide you deep inside till the last rains fall / And hide you from the emptiness of it all', vi sami prosudite jel to malo preopsesivno ili je jednostavno jako romantično.
Iako mi dojam da je Bruce možda počeo koristiti najjeftinije fore da od svojih obožavatelja izvuče još novaca i dalje ne da mira, mislim da pravim fanovima Bruce Springsteena neće biti teško kupiti i poslušati (ili pogledati ako je u pitanju deluxe izdanje) još Springsteen-related materijala. Posebno zato što svaki novi objavljeni Springsteenov CD i/ili DVD uvijek ulijeva nadu da će Springsteen uskoro opet krenuti na turneju te da će ga moći vidjeti uživo, a to je ono gdje se u potpunosti doživljava glazba i pojava Brucea Springsteena.